DKK | „Mityngi myśli”

Drugie w tym roku akademickim spotkanie DKK poświęciliśmy książce Davida Damroscha zatytułowanej Mityngi myśli. Podobnie jak Paul Auster, autor Trylogii nowojorskiej i bohater naszej ostatniej dyskusji, profesor Damrosch gościł w 2014 r. w Krakowie na Festiwalu Conrada, podczas którego wygłosił wykład na temat Weltliteratur będącej głównym polem jego obecnych zainteresowań.

2Mityngi myśli to powieść tzw. nurtu akademickiego, której akcja toczy się wyłącznie podczas konferencji naukowych organizowanych przez środowiska literaturoznawców – kolejno w Tokio, Bloomington, Chicago i Puerto Vallarta. Na przykładzie czterech spotkań czworga naukowców autor snuje subiektywną i nieco kontrowersyjną wizję współczesnej humanistyki, dookoła której potoczyła się nasza dyskusja. „Czy naprawdę jest tak, jak opisano?”, brzmiało najważniejsze pytanie spotkania. Problem leży w osobliwej konstrukcji poszczególnych fragmentów książki: niekiedy nie wiadomo, czy autor wyolbrzymia, kpi, czy żartuje. Czasem wręcz w tym, co mogłoby się wydawać przesadą i podkolorowaniem rzeczywistości na potrzeby powieści, odnajdywaliśmy z zaskoczeniem bliskie nam absurdy życia uniwersyteckiego.

Drugie bardzo ważne zagadnienie, na które zwróciliśmy uwagę, to zawarty w książce literacki autoportret samego Davida Damroscha. Wielu z nas miało okazję zobaczyć profesora i wysłuchać jego prelekcji podczas Festiwalu Conrada. W czasie lektury Mityngów myśli trudno było uwierzyć, że charyzmatyczny i sprawiający wrażenie czującego się bardzo swobodnie nawet przed liczną publicznością profesor stał się sam dla siebie pierwowzorem co prawda sympatycznego, lecz nieco zagubionego wśród brylujących gwiazd światowej humanistyki, bohatera powieści. W kreacji tej widać wyraźnie duży dystans autora nie tylko do samego siebie, ale także do akademickich konwencji, czego dowodem może być chociażby uzupełniona o teksty fikcyjnych postaci – a przy tym bardzo profesjonalnie wyglądająca – bibliografia dołączona do powieści.

1Książka Davida Damroscha stała się dla nas punktem wyjścia do znacznie szerzej zakrojonej rozmowy o kulturze akademickiej, jej mocnych i słabych stronach. Najwięcej uwagi poświęciliśmy roli dyskusji, sposobom wymiany myśli oraz prezentowania poglądów w czasie spotkań naukowych. Tu tekst profesora Damroscha okazał się bardzo cenny ze względu na możliwość porównania dyskusji panelowych w nim opisanych z tymi znanymi nam z własnego doświadczenia. Dzięki krytycznemu spojrzeniu na zastane praktyki konferencyjne powieść ta podsunęła nam kilka ciekawych rozwiązań, które chętnie wypróbowalibyśmy na rodzimym gruncie.

Mityng z „Mityngami myśli” wypadł znakomicie i okazał się inspirującym preludium do rozmowy z Witem Szostakiem – krótka relacja ze spotkania już wkrótce na naszej stronie. Zapraszamy na kolejne dyskusje o książkach!

Mateusz Raj

Jedna myśl w temacie “DKK | „Mityngi myśli”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s